İmam Nikahı (dini nikah) nedir? Zorunlumudur? Nasıl yapılır? - Dugundavet.com

İçeriğe git

İmam Nikahı ( Dini Nikah )

Geleneksel olarak toplum içinde "imam nikahı" olarak bilinen nikah şeklinin doğrusu, dini nikah yada islami nikah' tır.
İslam dinine göre yapılan nikah merasimi, tıpkı resmi nikahta olduğu gibi şahitler huzurunda yapılır.
Dini nikah (imam nikâhı) kıyacak dini bilgiye sahip bir kişi tarafından kıyılmalıdır.Geleneksel olarak bu nikah şeklinin adının "imam nikahı" olarak bilinmesi, bu nikahın imam yada hoca tarafından kıyılması gerektiği anlamına gelmez.Dini bilgiye sahip, bir müslüman da imam nikâhını rahatlıkla kıyabilmektedir.

imam nikahı

Dini (islami) nikah şahitliği
Evlenecek kadın ve erkek 2 şahit eşliğinde ve imamın karşısında yemin ederler.Dini nikah esnasında şahitlik edenlerinde müslüman olması gerekmektedir.Şahitlerin ikisininde erkek olması yada 1 erkek 2 kadın olması gerekir.2 kadın şahitliğinde dini nikah yapmak caiz değildir.Dini nikah için en az bir erkek şahit zorunludur.Şahitlik edecek kadının ve gelinin kapalı olması zorunludur.

İmam Nikahı (dini nikah) nasıl yapılır?

Evlenecek çiftin ve şahitlerin, dini nikahı kıyacak kişiyi cepheden görecek şekilde oturmaları gerekir.Nikâhı kıyacak kişinin, dini nikah için gerekli duayı okuyarak nikâha başlaması, gelin ve damada evliliği kabul edip etmediklerini sorması, şahitlerin şahitliklerini alması ve dini nikah için gereken dua ile nikâhı sonlandırması gerekir.Gelin, damat ve şahitlerin abdestli olarak nikah aktinde bulunmaları doğru olandır.
Çiftlerin evli kabul edilebilmesi ve kanuni yaptırımlar için sadece dini nikah yeterli değildir, ayrıca resmi nikah kıyılması zorunludur.

dini nikah

Dini nikah nerede yapılmalıdır?
Dini nikahın yapılacağı yer konusunda herhangi bir adres belirtilmemişsede, nikahın kutsallığını bozmayacak, temiz bir yer olması iyidir.Zaman ve yer sorunu yoksa Camilerde de imam nikahı yapılabilir.

Dini nikah şart mı?
İmam nikahı ya da dini nikah olarak bilinen bu nikah şekli, ayetler ve hadislerde geçtiği için kimse tarafından tartışılmamış, müslümanlar tarafından nikahın zorunlu olduğu konusunda hemfikir olunmuştur.Dini önemseyen ve kendini tam bir müslüman kabul edenlerin islam dinine göre dini nikah kıymaları gerekmektedir. Dini nikâh konusu hakkında yüzlerce ayet ve binlerce hadis olduğu için her müslümanın resmi nikâha dikkat etmesi gerekir.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Çiftlerin evli kabul edilebilmesi ve kanuni yaptırımlar için sadece dini nikah yeterli değildir, ayrıca resmi nikah kıyılması zorunludur.
Diyanet işleri bakanlığı’nın aldığı karara göre imam nikâhı ancak resmi nikâhtan sonra kıyılabildiği için imamlar resmi nikâhı olmayan kişilere imam nikâhı kıymaz. Diyanet’in bu kararı almasındaki temel etken aileden gizli evliliklerin engellenmesini sağlamaktır.
Her işte olduğu gibi nikahta da Allah'a dua ederek hayır talep etmek, Müslümanların iyi davranışlarındandır.

*Aralık 2017 yılında yürürlüğe giren kanunla "müftülere nikah kıyma yetkisi verilmiştir."
Urla / İzmir
0232 769 01 58
Evlilik Hazırlıkları Rehberi
Dugundavet.com
© 2007-2019  Tüm hakları saklıdır.
0232 769 01 58
(552) 420 55 35
İçeriğe dön