Detaylı düğün hazırlıkları rehberi - Dugundavet.com

İçeriğe git

Düğün hazırlıkları

Evlenmeye karar verip söz ve nişan dönemini geride bıraktıktan sonra işin en keyifli kısmına yani düğün günü hazırlıklarına başlayabilirsiniz.
Pek çok çifte belki işin bu kısmı zor ve karmaşık gelebilir. İyi bir planlama, iyi bir organizasyonun ilk adımıdır. Geri sayım başlıyor, kemerleri bağlayalım...

8-9 ay önce (bütçe-mekan-davetli listesi)
İlk iş bütçeyi hazırlamaktan geçiyor. Bu size düğününüze çağıracağınız davetli sayısını ve düğün mekanını belirlemede kolaylık sağlayacaktır. Düğün mekanını belirlerken yakın çevrenizden fikir alabilirsiniz.Düğün mekanı için rezervasyonunuzu ne kadar önce yaparsanız, o kadar erken rezervasyon indirimi alabilir, düğün mekanı alternatiflerinizi çoğaltabilirsiniz. Ayrıca bu konuda tecrübeli ve birçok mekanda düğün organize etmiş organizasyon firmalarının görüşlerini de kulak ardı etmeyin. Eğer bir açık hava düğünü olacak ise Temmuz ortasında dahi yağmur yağabileceğini notlarınız arasına alın. Alternatif kapalı alanı olan mekanlar içinizi rahatlatacaktır. Eşinizle kafa kafaya verip davetli listesini hazırlarken, bir taraftan da nikah için gerekli evrak ve hukuksal işlemleri tamamlamaya başlayın.

düğün listesi

7 ay önce (alyans-gelinlik-damat kıyafeti)
İşin karar vermek açısından en zor kısmı gelinlik modeline karar vermek olsa gerek. Yıllarca başkalarının düğününde gördüğünüz ve "benim gelinliğim böyle olmalı" sözlerini artık geride bırakabilirsiniz. İşte karar anı...
Damat Bey, giyeceğiniz kıyafete ve renge karar verirken, alyans seçiminizi yapıp, siparişinizi vermeyi unutmayın.


6 ay önce (yuvayı dişi kuş yapar)
Ev aramak uzun ve yorucu bir iştir. Oturacağınız semte karar vermek ilk adımınız olsun. Sonrası bu işe ne kadar zaman ve bütçe ayıracağınıza bağlı. Portföyü iyi bir emlak ofisi işinizi kolaylaştırır. Mobilya ve beyaz eşya seçiminizi yine bu aylarda eşinizle birlikte karar vererek yapmalısınız.

4 ay önce (düğün tarihi ve davetiye seçimi)
Hayatınızda sizin hiç unutmayacağınız, eşinizin ise hafızasını zorlayarak hatırlayacağı düğün tarihini belirlemeniz gerekiyor.
Evlilik başvurunuzu gerekli evraklarla birlikte yapın.nikah memurunun cep telefon numarasını isteyin ve telefonunuza kaydedin.
Nikah şahitlerinizi belirleyin. (Anne ve baba gibi birinci derece akrabalar, nikah şahidi olamıyor.)
Davetiyenizde neler yazacağınızı belirleyin. Davetiyeyi alanlar düğünün atmosferini hissedebilmeli.

3 ay önce (müzik tercihi, organizasyon firmaları, foto/video servisi)
Sizin ve eşinizin müzik zevkine hitap edebilecek bir DJ veya Canlı müziğe karar verin. Etrafınızdaki yönlendirmelere de dikkate alın. Mutlaka demolu ve deneyimli DJ veya orkestra tercih edin.
Düğün mekanının süslenmesi, masa ve sandalye giydirilmesi, gelin yolu, anı defteri, LCV, takı temini... Kısaca sizden izler taşıyan ilk tasarımları şekillendirin.
Bütün bunlar için işinde uzman, tecrübeli bir organizasyon firmasıyla anlaşmanız size zaman kazandıracak, yükünüzü hafifletecektir.
O güzel günün yıllarca hafızalarda kalması mutluluk anlarının farklı açılardan görüntülenip fotoğraflanması ve kayıt edilmesi ile mümkündür. Bu konuda tecrübeli servisler ile anlaşın, stüdyo yerine düğün mekanında veya açık havada çekim yapılmasını tercih edin.


2 ay önce
Davetiyeleri şehir dışından gelecekler öncelikli olmak üzere postaya verin. Gelinlik provaları yaparken iç giyim ve balayı kıyafetlerinizi de hazırlamayı unutmayın. Kilonuza dikkat edin. Giriş, ilk dans ve pasta müziklerini belirleyin. Duruma göre dans dersi alın. Saç modelinize karar vermek için kuaförde prova yapın. Düğün pastanızı belirleyin.

1 ay önce
Düğün mekanını, menüyü ve oturma planını kontrol edin. Gelin çiçeği ve nikah şekeri için sipariş verin. Makyaj denemesi yaptırın. Yeni evinize eşyaların taşınması, yerleştirilmesi işlemlerini yapın. Balayı programınıza karar verin15 gün önce (son kontroller)
Düğün günü ile ilgili tüm randevuları kontrol edin. (Düğün mekanı, orkestra veya DJ, fotoğraf ve video çekimi, organizasyon firması, çiçekçi, nikah memuru, vs...) Bir güzellik salonunda cilt ve vücut bakımı yaptırın, bekarlığa veda, kına gecesi gibi organizasyonları yapacaksanız yakın arkadaşlarınıza haber verin.

1 hafta kala...
Son davetli sayısını düğünün yapılacağı mekana bildirin. Eğer bir kır düğünü planlıyorsanız sivri topuklu ayakkabı tercih etmeyin veya yanınızda alternatif ayakkabı bulundurun.haftalık hava durumu raporuna göz atın, B Planınız hazır olsun.

1 gece önce...
Alyanslarınızı kontrol edin. Kuaför, makyaj ve giyinme saatlerinizi ayarlayın. Damat Bey'e sıkılmaması için bir tetris alın. Ve eğer yapabilirseniz erken yatın.

O gün...
Bugün sizin gününüz. Kimse sizi üzemez. Keyfini çıkarın. Duş alıp hayatınızın bu en güzel gününe merhaba deyin.

Bir ömür boyu mutluluk dileklerimizle..

Urla / İzmir
0232 769 01 58
Evlilik Hazırlıkları Rehberi
Dugundavet.com
© 2007-2020  Tüm hakları saklıdır.
0232 769 01 58
İçeriğe dön