Kız isteme ve söz kesme adetleri - Dugundavet.com

İçeriğe git

Kız isteme

Geleneksel kız isteme adetleri

Evliliğe giden yoldaki önemli adetlerimizden biridir kız istemek. Filmlerdeki gibi anne-baba ve oğul ellerinde bir kutu çikolata ve bir buket çiçekle kızın evine giderler sonra baba veya ailede saygı duyulan yaşça büyük biri ( ağzı iyi laf yapan)  "Allah'ın emri…" diye başlayan o meşhur girişle konuyu açar. Buraya kadar basitmiş gibi gözüksede,detaylar önemlidir,başlayalım...

Kız istemeye kimler gider, kızı kim ister?
Genel olarak erkek tarafının en büyüğü, bu kişi dede/baba olabilir; kız tarafının en büyüğünden kızı ister. Kız isteme törenlerinde çekirdek aileler olabileceği gibi anneanne, babaanne, dede, hala, amca, teyze ve hatta çok yakın arkadaş ve mutluluğunuzu paylaşmak istediğiniz komşular da olabilir.

Davetli sayısı kadar kahve fincanı var mı?
Herkes kahve tiryakisi olmayabilir ama bu önemli bir gün ve herkes ikram edilen kahveyi kabul edecektir. Dolayısıyla kişi sayısı kadar kahve fincanı bulundurmakta yarar var.
Taze çekilmiş kahve daha güzel köpürür, işiniz kolaylaşır.

kız isteme kahvesi

Kahve ne zaman yapılır?
Kız isteme töreninden önce mi, sonra mı?  Önce yapılmalı diyenler kahve içilme esnasında kız istenmeli derken, sonra yapılmalı diyenler amaç karşılıklı konuşmalar sonrasında ağız tatlandırmak derler.Kahve-kız isteme-çikolata ikramı, iyi bir sıralama gibi dursada, sizin de bu konuda kemikleşmiş bir gelenek anlayışınız yoksa konuşmaların gidişatına göre önce veya sonra olabilir.
En klasik adetlerden birisi de damadın kahvesini tuzlu yapmaktır. Eğer damat hiç sesini çıkarmadan bu kahveyi bitirirse kötü günde de senin yanında olacağım, seni her halinle kabul edeceğim, senin elinden zehir olsa içeceğim anlamları taşıyor.

Davetli sayısı kadar oturma yeri var mı?
Gerekirse sandalyeler koltuk aralarına yerleştirilerek oturma düzeni ayarlanabilir. İhtiyaç olursa komşudan sandalye, puf vs. alınabilir.

Kız nasıl bir kıyafet giymeli?
En önemli detay; göğüs dekoltesi mümkün olduğu kadar kapalı olmalı. Amaç, ikramlar sırasında daha rahat etmek. Sade bir makyaj ve saç , fotoğraf çekimleri için iyi sonuçlar bırakacaktır.

Söz çikolatası nasıl olur?

Söz çikolatası genellikle erkek tarafının almış olduğu bir tepsiye  çikolata konulması ile hazırlanır.Gelen çikolata mutfakta değil salonda misafirlerin yanında durur. Kız isteme sonrasında açılarak ikram edilir.

Nasıl bir çiçek yaptırılır?
Bu durum tamamen erkek tarafının zevkine ve bütçesine göre değişebiliyor. Çiçekçilerde "söz çiçeği" kategorisinde özel aranjmanlar yapıyorlar. Genelde beyaz veya kırmızı ağırlıklı ama kızın beğenisine ve mevsim normallerine göre de değişebilir.

kız isteme çiçeği

Kız isteme töreninde yüzük takılır mı? Tamamen çiftlerin tercihlerine bağlı olarak istenirse ince birer söz yüzüğü takılabilir. Eğer söz-nişan bir arada düşünüyorsanız o zaman nişan yüzükleri takılır. Nişan daha sonra olacaksa yüzükler o zaman da takılabilir. Yani çiftlerin kararına kalmış.

Nişan Bohçası

Nişan bohçası alışverişine  en sade haliyle gelin, damat ve iki tarafın annesi dahil olur.
Klasik bir nişan bohçasına ; Kıyafet, ayakkabı, terlik, çanta, kozmetik, pijama/gecelik, çorap, havlu ve çekirdek aileye hediye. Bu hediyeler kız tarafına götürülürken süslü şaselerle, bohçalarla minik bir sandık içinde; erkek tarafına götürülürken de genelde kaliteli bir valizle götürülüyor. Kız tarafına nişandan önce, erkek tarafına nişandan sonra...
Urla / İzmir
0232 769 01 58
Evlilik Hazırlıkları Rehberi
Dugundavet.com
© 2007-2020  Tüm hakları saklıdır.
0232 769 01 58
İçeriğe dön