Nikah işlemleri için gerekli belgeler - Dugundavet.com

İçeriğe git

Nikah için gerekli hukuksal işlemler


Evlilik için gereken şartlar;
Medeni kanuna göre, erkek ve kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir.

17 yaşını dolduran kadın ve erkeklerin evlenmeleri anne, baba veya vasisinin izniyle gerçekleşir. Söz konusu durumdaki kişilerin, anne, baba ya da vasisi, evlenecek şahısların nüfus cüzdanlarının asılları ve birer adet fotokopisi ile birer adet fotoğraf getireceklerdir (Nüfus cüzdanlarının alındığı tarih 10 yılı aşmamış olması gerekir). Müracaata gelmeyenler noterden muvafakat vereceklerdir.

Eşi ölen veya boşanan kadın 300 gün beklemek zorundadır. Evlenmek için iddet müddetinin (Boşanma veya kocasının ölmesinden ötürüyeniden evlenecek olan kadının beklemesi gereken süre) aile mahkemesinden kaldırılacak, karar nikâh memurluğuna getirilecektir.
Boşanan çiftler tekrar birbirleri ile evlenmek isterlerse bu süre gözönüne alınmaz, mahkeme bu süreyi kaldırır.

nikah için gerekli kukuksal işlemler

Hukuksal İşlemler;

Evlilik hazırlıkları yapan çiftleri oldukça detaylı bir hukuki süreç bekliyor. Nikah için gerekli hukuksal işlemler, tahmin edebileceğiniz gibi birçok farklı resmi belgenin toparlanması ve gerekli yerlere ulaştırılmasını içeriyor. Ancak zamanınızı boşa harcamamak ve son dakika aksaklıkları yaşamamak için, evlilik hazırlıkları yapan çiftlere bu belgeleri önceden hazırlamalarını öneriyoruz.
işte evlilik öncesi sizi bekleyen hukuki süreç ve bu süreç içerisinde toparlamanız gereken belgeler.

-Öncelikle evlenecek kişilerce imzalanmış 4 nüsha "Evlenme Beyannamesi" hazırlanmalı ve beyannamelerden sadece 1 nüshasına fotoğraf yapıştırılmalıdır. Diğer 3 adet evlilik beyannamesi fotoğrafsız olarak hazırlanmalıdır.

-Fotoğraflı ikamet ve nüfus cüzdanı suretleri ile beyannameler, evlenecek çiftlerin bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarınca doldurulup tasdik edilmelidir.
                
-Çiftlerden her biri için 7 adet vesikalık fotoğraf istendiğinden son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraflar hazır edilmelidir.(fotokopi kabul edilmiyor)

-Çiftler başvurularında resmi nüfus cüzdanlarını ve fotokopilerini (resimsiz nüfus cüzdanı kabul edilmemektedir) yanlarında bulundurmalıdır. Eğer evlenecek çiftlerden biri yabancı uyruklu ise pasaportlarının yanı sıra, kendi konsolosluklarının ya da bulunduğu ülkenin vatandaşı ise yerel makamlarının düzenleyecekleri onaylı doğum belgesi istenmektedir.
                
-Çiftler kayıtlı oldukları Nüfus Müdürlüklerinden en son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örneği almalıdırlar.
                
-Yabancı uyruklu olan erkek veya kadın, bağlı bulunduğu konsolosluktan, bekar olduğuna dair Türkçe bekarlık belgesi alacaktır. Bu belgeyi Türk Dışişleri Bakanlığı'na tasdik ettirecektir. Daha sonra bu belgenin 3 adet fotokopisi arkalı önlü çekilecektir.
Bayanın evleneceği erkek yabancı uyruklu ise bayan erkeğin vatandaşlığına geçip geçmeyeceğine dair 5 nüsha dilekçe yazacaktır.
                
-Evlenecek çiftlerin mutluluğu,doğacak çoçuklarının sağlıklı olması için hbsag (bulaşıcı sarılık), antihiv (aids) kan ve kan gurubu testlerini yaptırarak sonuçlarının getirilmesi tavsiye edilir.
                
-Uluslararası Evlenme Cüzdanı, Evlendirme Müdürlüğünden belirli bir bedel karşılığında temin edilmektedir. Bu işlem için de ayrıca 3 adet fotoğraf Müdürlüğe getirilecektir.

Evlilik Beyannamesini doldururken dikkat edilmesi gerekenler:

-Evlenme Beyannamesi'nin bütün bölümleri okunaklı kitap harfleri ve dolma kalemle veya bilgisayar/daktilo ile doldurulmuş olmalıdır.                
-Beyannamelerdeki medeni hal kısmı, "bekar, dul ya da boşanmış" seklinde açık olarak yazılmalıdır.                   
-Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak tam yazılacaktır.
-Ad ve soyadları kendi hanelerine ayrı ayrı, yazılacaktır; birden fazla ismi olanlar isimlerini kısaltmadan nüfus cüzdanlarındakinin aynısı olacak şekilde yazacaklardır.               

nikah için gerekli evraklar

-Nüfus cüzdanlarının numara ve seri numaraları mutlaka yazılmalıdır.               
-Nikah dairesinde evlenebileceğiniz gibi, düğün organizasyonunuz için Nikah memurunu ücret karşılığı dışarıyada çıkarabilirsiniz.Ücretler ilçeden ilçeye değişiklik göstersede, nikah dairesinden makbuz almayı ihmal etmeyin.
-Resmi nikahı kaçıran misafirler için düğün günü yapılan fake (sahte) nikah espri amaçlı ise herhangi bir cezai müeyyidesi bulunmuyor.Ancak aldatma amaçlı yapılan işlemler sahtekarlığa girmekte ve suç teşkil etmektedir.

YABANCI EVLİLİKLER İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

1) AVRUPA ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ÇOK DİLLİ EVLENME EHLİYET BELGESİ VE DOĞUM SİCİL RAPORU ALACAKTIR.

2) ( LA HAYE ) SÖZLEŞMESİNE TARAF ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ALACAKLARI APOSTİLLE ŞERHLİ EVLENME EHLİYET BELGESİNİ VE DOĞUM BELGESİNİ TÜRKİYE’DE Kİ NOTERDEN TERCÜME ETTİRECEKLERDİR. BELGE TERCÜMESİ VE KİMLİK OLARAK ALINACAK PASAPORT’DA İSİMLER BİREBİR AYNI OLMALIDIR. BİR HARF HATASINDA DAHİ MÜRACAAT KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

3) ( LA HAYE ) SÖZLEŞMESİNE TARAF OLMAYAN ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ALACAKLARI EVLENME EHLİYET BELGESİNİ VE DOĞUM BELGESİNİ ÜLKELERİNDE BULUNAN TÜRK DIŞİŞLERİNE TASDİK VE TERCÜME ETTİREREK MÜRACAATTA BULANABİLİRLER.

4) YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARI TÜRKİYE’DE İSE İSTANBULDAKİ KENDİ KONSOLOSLUKLARINDAN ALACAĞI EVLENME EHLİYET BELGESİNİ İSTANBUL VALİLİĞİNE ONAYLATACAKLARDIR.İSTANBUL’DA KONSOLOSLUKLARI YOK İSE ANKARA’DAKİ KONSOLOSLUKLARINDAN ALACAKLARI BELGEYİ TÜRK DIŞİŞLERİNE TASDİK VE TERCÜME ETTİREREK GETİREBİLİRLER.BU EVRAKLARDA ANNE – BABA ADI, DOĞUM YERİ VE TARİHİ AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE BELLİ OLMAK ZORUNDADIR.

5) GETİRİLECEK EVLENME EHLİYET BELGELERİNDE İSİM, SOYİSİM, DOĞUM YERİ VE TARİHİ ANNE VE BABA ADI AÇIKÇA VE HATASIZ YAZILI OLMASI GEREKMEKTEDİR. AKSİ TAKDİRDE DOĞUM BELGESİ GETİRİLMESİ ZORUNLUDUR.NOT: YABANCI EVLİLİKLERDE VİZE PROBLEMİ OLANLARIN BAŞVURULARI KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

MÜRACAAT EVRAKLARI DÜZENLENEN TARİHTEN İTİBAREN 6 AY  (180 ) GÜN GEÇERLİDİR.

Urla / İzmir
0232 769 01 58
Evlilik Hazırlıkları Rehberi
Dugundavet.com
© 2007-2020  Tüm hakları saklıdır.
0232 769 01 58
İçeriğe dön