Çiftlerde nişanlılık süreci - Dugundavet.com

İçeriğe git

Nişanlı olmak...

Nişanlılık
Nişanlanmak sadece düğüne bir geri sayım değildir! Nişanınızı size özel kılın!

Nişanlanmak çifler için yoğun ve özel bir dönemdir. Beklentiler, hazırlıklar, yapılması ve yapılmaması gerekenler, endişe ve korkular, hissedilen sevgi veya telaş açısından her iki taraf için de "yoğun" bir dönemdir. Nişan ve nişanlılık dönemi sadece büyük gün için geri sayım olarak düşünmek kolaydır, ama taraflar bu dönemin çok önemli ve kritik bir zaman dilimi olduğunun farkına varmalıdır. Nişanınızı ve nişanlılık döneminizi benzersiz ve harika kılmak elinizde.

Birbirimize yatırım yapıyoruz.
Evleniyorsunuz, bunun bir nedeni var mı? Birbirini seven ve birlikte hayatlarının geri kalanını geçirmek istiyen iki kişisiniz. Ama düğün planlaması, stres ve baskı birlikte geçirdiğiniz zamanların keyifli ve mutlu olmasına engel oluyor. Hatta daha önceleri hiç sorun olmayan konularda tartışma ve kırgınlıklar yaşanıyor. Zaman akıyor. Birlikteliğinizin bu taze başlangıç dönemlerinin byle tatsız anılarla lekelenmesine izin vermeyin. Evet, büyük günün gerekli hazırlıklarını ve planlamalarını yapın ama arada sebepsiz güzel şeyler de yapın. Kısa bir tatile gidin, bir geceliğine yurt dışına çıkın, istemeyi ve almayı bildiğiniz gibi, geri adım atmayı ve vazgeçmeyi de bilin. Birbirinize sıkıca sarılın, birlikte gülmeyi hatırlayın. Öpücük ve sevgi ile birbirinizin hatalarını affedip, varlığınız için birbirinize teşekkür edin.

nişanlılık dönemi sorunları

Nişanımız: Evliliğimize hazırlık dönemimiz.
Nişan sırasında ve sonrasında evlilikle ilgili tüm konular kafanızda binlerce kere uçuşacak. Evliliğinizle ilgili pek çok konu, detay ve kişiler etrafınızı çevrelemişken, bazen kesin, emin ve kararlı hissedeceksiniz bazen olumlu olumsuz duygu ve gelgitler yaşayacaksınız. Para ve bütçe, aile ilişkileri ve rolleri, arkadaşlar ve sınırları gibi pek çok ortak paylaşılacak konular gündeme gelecek. Örneğin dekorasyon için umutsuzca istediğiniz küçük pembe kalpler eşiniz için gereksiz para kaybı anlamına gelecek. Ve bu küçük detay sizin evlilik kararınızı tekrar ve tekrar gözden geçirmenize sebep olacak. Taviz mi vereceksiniz, para konusundaki kararlarda eşitlik mi istiyorsunuz, paranızı birbirinize danışmadan özgürce mi harcayacaksınız, "savurganlık" hesapları istiyor musunuz? Kesinlikle arkasından gitmeden önce, duygu, düşünce ve istekleriniz konusunda sağlam bir farkındalık kazanın. Ne istiyorum, neden istiyorum, bu ne işime yarar, olmasa ne olur, aynı durum benden talep edilseydi tavrım ne olurdu ve benzeri sorularla karar ve isteklerinizi önce kendiniz sınayın. Müzakereye hazır olduğunuzdan emin olun. Evlendikten sonra söylerim, şimdi tatsızlık olmasın, belki değişir gibi düşüncelerle kendinizi ve ilişkinizi engellemeyin. Böylesi bir farkındalıkla ve yapıcı tavırlarla iletişim kurmak sizin bağlarınızı güçlendirir. Evlilik sorunları ve sevinçleri için hazırlanmak için evlilik öncesi danışmanlığını düşünün.

nişanlılık dönemi

Aşkımızı kutlayalım.
Nişanlılık döneminde ekstra sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyan sadece nişanlınız değil. Sizlere yaşam yolunuzda destek olan büyüklerinize de hak ettikleri ilgi, saygı ve desteği göstermelisiniz. Bu kutlama dönemi, sevginin paylaşılıp, çoğaldığı bir dönemdir aynı zamanda. Dostluklarınızı güçlendirin, ziyaretlerinize önem verin. Birbirinizin hayatında önemli olmuş kişileri tanıyıp, anlamaya ve onları da bu sevgi günlerine ortak etmeye çalışın.  Kutlamalar, sevdiklerimiz ve bizi sevenlerle yapıldığı zaman anlamlıdır.Kendimizi ve birbirimizi şımartalım.
En önemlisi, kendinizi sevmenizdir. Büyük gününüz yaklaşıyor. Pek çok gelin ve damat bu dönemde fiziksel görünümlerinde ani ve radikal değişimler sergileyebilirler. Sizin için bu dönem pek çok açıdan değişim, dönüşüm, karışma, yeniden oluşma zamanıdır. Fiziksel görünümünüzde değişiklik fikri iyi bir fikir olabilir. Ancak çok sıkı ve tek yönlü diyetler, doktor tavsiyesiz kullanılan diyet ürünler ve vitaminler, solaryum, laser, estetik amaçlı cerrahi müdaheleler için iyi düşünün. Eğer kilo vermek ya da beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız, çok kısa sürede süratle yol almak yerine  ömür boyu sadık kalarak sağlıklı yaşayabileceğiniz değişimlere odaklanmanızı tavsiye ederiz. Zihninizi arındıracak, sizi tazeleyip yenileyecek ve değerli, özenli ve bakımlı hissettirecek doğal yöntemleri bir deneyin. Sizin için neyin önemli olduğunu düşünün, sabit fikirle ufak tefek problemlerinizi gereğinden çok büyütüyor olabilirsiniz. Bu dönemde yakın arkadaşlarınızla dertleşir, sohbet eder gibi günlük tutmanız çok faydalı olur.

Nişan sadece bir geri sayım değildir!
Düzenli ve sürekli notlar aldığınız kontrol listesi oluşturun. Neyi, ne zaman, kiminle, nasıl ve nerede halledeceğinizi düzenli bir şekilde kontrol listenize not edin. Herşeyi kafanıza not etmeyin. Gereğinden çok yorulursunuz ve tükenmişlik sendromu yaşarsınız. Yakınlarınızdan ve arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Paylaşımlar her ilişkiyi derinleştirir. Nişanlınızla her türlü tereddütünüzü, sorununuzu ve düşüncenizi, samimi ve uzlaşmacı bir yaklaşımla paylaşmaktan çekinmeyin. Siz bir ömür boyu, iyi günde ve kötü günde birbirinize destek olmak ve birbirinizi sevmek için evleniyorsunuz. Buna hemen bugünden başlayabilirsiniz. Konuşun ve birbirinizi sevin. Sevgi her güçlüğe dayanır.

Düğüne doğru...

Yeni mi nişanlısınız. İşte size düğün hazırlıklarınız için 10 temel adım

Tebrikler! Düğün planlamak son derece heyacan verici ama bir o kadar da stresli ve gerilimli bir süreçtir. Yapılacak işler, aranması gerekenler, yapılmaması gerekenler, sorunlar, son dakika süprizleri vs. uzun bir liste olacak elinizde. Hemen bunalmayın, derin bir nefes alın ve bu 10 küçük adımı atın. İşlerinizi nasıl kolayca halledilebildiğinize siz de şaşıracaksınız.

1.    Nişanlanmış olmanın tadını çıkarın: Eğlenin!
Birbirinizi bin kere öpün. "Biz nişanlandık!" diyerek dolaşın. Nişan yüzüğünüzü göstermeyi unutmayın. Nasýl nişanlandığınızı ayrıntılarıyla anlatacağınız bir defter edinin ve nişanlılık süresince yazmaya vakit ayırın. Önünüzde harika şeyler düşünmek için vaktiniz var ve öyle yapın, olumlu düşünün. Nişan yüzüğünüz ile kendi fotoğraflarınızı çekin. Birbirinizi bin kere daha öpün.

2.    Anne ve babalarınıza birlikte söyleyin.
İkiniz de bir aradayken ve anne ve babalarınızla yüzyüze olma fırsatı yaratarak haber verin. Sizin mutluluğunuzu görmek, nikah yüzüğünüze bakmak fırsatını onlara verin. Hep beraber düğün hakkında konuşmaya başlayın. Daha sonra yakın arkadaşlarınızla nişan haberinizi paylaşın.

evlilik hazırlıkları

3.    Günlük tutun.
Bu unutulmaz anlarınızı ileride hatırlamak ve çocuklarınızla paylaşabilmek için günlük tutun. Tutacağınız günlük sadece düğününüzü planlamanızı kolaylaştırmayacak, aynı zamanda sizi hayatınızın geri kanlında besleyen bir kaynak olacaktır. Bunun için özel bir defter organize edebileceğiniz gibi, interneti de kullanabilirsiniz. Günlük online duygu ve düşüncelerinizi, planlarınızı yazabilir, kendinize hatırlatmalar ekleyebilirsiniz. Kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz.

4.    Nişanınızı duyurun!
İyi haberi herkesle paylaşın! Bunu yapmanın birçok yolu var. Yakınlarınız ve arkadaşlarınızı tek tek ziyaret edebileceğiniz gibi, bir davet verebilir ve hepsiyle bir arada haberinizi paylaşabilirsiniz. İnternet blog veya sayfanızda paylaşabilirsiniz. Gazete ilanı verebilirsiniz. Tamamen size ve tercihlerinize kalmış.

5.    Düğün tarihi ayarlayın!
 Nişan haberinizin ardından karşılaşacağınız ilk soru "düğün tarihiniz ne zaman ?" olacaktır. Düğün     planınız için ilk ve en önemli kararınız düğün tarihini saptamak olmalıdır. Siz ve tüm davetlileriniz planlarını o     tarihe göre yapacaklar.

düğün hazırlıkları

7.    Bütçenizi ayarlayın!
Mali durumunuzu gözden geçirin. Düğününüz için ne kadar tasarruf edebileceğinizi hesaplayın. Ailelerinizle konuşun ve katkıda bulunup bulunamayacaklarını öğrenin. Belli bir bütçe ile düğün planlayın ve bunun dışında teklif edilen organizasyon detaylarını reddedin.
Unutmayın düğün organizasyonlarında sınır yoktur, sınırı siz belirleyin.
Son olarak, banka ve kredi seçeneklerinizi inceleyin. Biz, mümkün olduğunca hiç kredi almadan ve borçlanmadan bütçe oluşturmanızı tavsiye ederiz. Nişanlı ve evli çiftler en çok para nedeniyle tartışırlar. Evlilk hayatınıza sırtınızda borçla girmemeniz evlilik yaşamınızın ilk yıllarının selameti açısından önemlidir. Uçuş mili, nakit birikim veya benzeri promosyonları veya teşvikleri olan bir kredi kartı edinebilir ve harcamalarınızı o karttan yaparak önünüzdeki aylar için bazı tasarruflarda bulunabilirsiniz. Balayı için erken rezervasyon ve erken taksit ödemesi yaparak bütçenizi dengeleyebilirsiniz.

8.    Yönteminizi belirleyin!
Düğününüzü akraba ve arkadaşlarınızla mı yoksa profesyonel organizasyon şirketleri aracılığıyla mı planlayacağınıza karar verin. Seçiminize göre gerekli kişilerle görüşün ve bir araya gelin.

9.   Düğün mekanınızı seçin.
Birçok düğün mekanı, bir yıl öncesinden rezervasyonları almaya başlar. Size uygun tarihi, saat'i ve fiyatı seçme şansınız olmasını istiyorsanız,  düğün mekan seçiminizi geciktirmeyin

10.    Destek alın.
Başarılı düğünler sadece gelin ve damat tarafından organize edilmezler. İster profesyonel düğün asistanlarından yardım alın, ister akraba veya arkadaşlarınızdan, fark etmez, ama yardým alın. Mutlaka genel bir düğün konrol listesi, check list edinin. Sizi ve yardımcılarınızı organize edecektir.
Şimdi tüm bu kararları verdiğinize göre, düğün planlamanız için sağlam bir temeliniz var! Artık eğlenceli şeyler için zamanınız var;  elbise ve gelinlik seçimleri, aksesuarlar, çiçekler, düğün müzikleri…
Urla / İzmir
0232 769 01 58
Evlilik Hazırlıkları Rehberi
Dugundavet.com
© 2007-2020  Tüm hakları saklıdır.
0232 769 01 58
İçeriğe dön