Ailelerin tanışması

İçeriğe git

Ailelerin tanışması

Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Aşk ve evlilik · Cuma 30 Nis 2021
Hayatınızın kadınını buldunuz ve evlenmeye karar verdiniz, peki sadece partnerinizin beğenisini kazanmak, evlenmek için yeterli mi? İlişki düzeyi ciddi seviyeye ulaştığında, kız tarafının ailesi ile tanışmak gerekir. Aslında aile bunu bekler ve ister. Ne de olsa bir ömür boyu sürmesi planlanan bu ilişkide, sık sık karşı karşıya geleceksiniz ve o ailenin bir bireyi, evladı olacaksınız.
Bu tanışma ile merak, sevinç, geleceği planlama gibi düşünceler paylaşılır.

kız tarafı ile tanışma

İlk tanışma nerede ve nasıl olmalı?
Evlilik planları yapan çiftlerin belkide ilk yapmaları gereken şey, bu mutlu haberi aileleri ile paylaşmak olacaktır. Ailelerin tanışması eski ve köklü bir gelenek olsa da, günümüzde bu görüşme iki tarafta razıysa, kız isteme ile birleştirilerek, bir taşla iki kuş da vurulabilir.
Geleneklere bağlı kalarak, söz yada nişandan önce bir tanışma planlanıyorsa, bu görüşme kız evinde gerçekleşir. Erkek tarafı ziyarete gelmek istediklerini kız tarafına bildirirler. Kız tarafı müsaitliğine göre erkek tarafını davet eder. Evde yapılacak olan tanışma da yemek organize etmek zorunlu değildir, yemek sonrası bir kahve yada çaylı sohbet şeklinde de organize edilebilirsiniz. Ev müsait değilse, dışarıda bir mekanda yapacağınız organizasyonla da bu ilk tanışmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Hediye almak gerekli mi?
Geleneklerimizde bir eve misafirliğe giderken zaten eli boş gidilmez. Kız evi ziyeretinde de bu durum farklı değildir. Erkek tarafı çiçek ve beraberinde bir çikolata ile kız evini ziyarete gider. Şehir dışından gelen aileler, geldikleri şehrin popüler ürünlerinden hediye olarak verebilirler. Pişmaniye, kestane şekeri, baklava, peynir, zeytin gibi...

Kız tarafı hazırlığı
erkek tarafının tanışma isteğini kabul edip, davet gönderen kız evinde hazırlıklar önemlidir. Bu süreçte kız tarafının heyecanlı olması doğaldır. Ne de olsa ev sahipliğinin yanı sıra ve müstakbel damat ve ailesini konuk edecekler. Damat tarafı şehir dışından geliyor ise açlık durumlarına göre yemek ikram edilebilir, hazırlıklı olmak gerekir. Aynı şehirde yaşayanlar için çay yada kahvenin yanına hazırlanacak olan atıştırmalıklar, sohbet sırasında ikram edilir.
Gelin adayının aşırı makyaj yerine sade bir makyaj ve saç modeli seçimi yapması doğal görünmesini sağlayacaktır. Yine abartılı olmayan bir kıyafet ile tanışma için hazırlanılabilir.

Erkek tarafı hazırlığı
Kız evine gidecek olan erkek tarafı, genelde anne, baba ve varsa kardeşlerden oluşur. Damat adayı gelecek kişi sayısını kız tarafına bildirebilir. Ayrıca gelin adayından ev sakinlerinin nelerden hoşlandıkları, hobileri, meslekleri hakkında bilgi alarak, önceden sohbet konuları hakkında küçük bir çalışma yapılabilir. Böylece acaba ne konuşsam diye düşünmenize gerek kalmaz. Sohbet koyulaştıkça sizde kendinizden, işinizden, gelecekle ilgili planlarınızdan bahsedebilirsiniz.
Erkek tarafının traşlı, takım elbise ile ziyarete gitmesi, ilk görüşmede olumlu bir intiba bırakacaktır.0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2024 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön