İçeriğe git
Düğüne 1 hafta kala gelinin yapması gereken 50 şey
Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Düğüne doğru · 14 Mayıs 2021
Geri sayım başladı!
Son derece gergin ve heyecanlı olduğunuzu biliyoruz. Sadece birkaç gün sonra hayatınızın aşkına "evet" diyecek ve bir ömür boyu sürecek evlilik yaşamınıza başlayacaksınız.
Düğün gününüz neredeyse geldi ve son işlerinizi tamamlamalısınız. Düğün günü tatsız süprizlerle karşılaşmamanız için bu yapılacaklar listesinin  yararlı olacağını umuyoruz.
Sadece birkaç gün içinde düğün planlamanızdaki son işlemlerin üzerinden geçebilirsiniz ve yapılacaklar listesini tamamlayabilirsiniz. Acaba ayakkabı almadan önce ablanızın hiç giymediği beyaz ayakkabıyı bir denese miydiniz? Müzisyenlerle görüşmeniz iyi olur muydu? Balayı rezervasyonunuz ne durumdaydı? Acaba atladığınız bir şey var mıydı? vb. kafanızı meşgul eden ve uykularınızı kaçıran pek çok detay var. Sizin yerinize düşündük ve son hafta mışıl mışıl uyumanız ve en güzel gelin olmanız için bu listeyi hazırladık. Sizin arkadaşlarınızla düğününüz hakkında tatlı tatlı sohbet edip kahvenizi yudumlamanızı, nişanlınızla sayılı nişanlılık günlerinizi romantizm ile geçirmenizi istiyoruz.
Çoğu gitti azı kaldı ve şimdi rahatlamak, anların tadını çıkarmak, kendini şımartmak ve eğlenmek zamanı.
Gelin 50 maddeye sırayla bir göz atalım...

Yapılacaklar listesi

1.Prova yapın
Düğününüzün provasını yapın. Gelinliğiniz, ayakkabılarınız, aksesuvar ve takılarınız dahil olmak üzere tam takım üzerinizde prova edin. Düğün günü tepeden tırnağa nasıl görüneceğinizi görün, kendinize güvenli ve mutlu hissettiğinizden emin olun.
2.Ayakkabınızı zorlayın
Düğün günü geçireceğiniz ayakkabılarınızı mutlaka en az test edin. Topuklarının sağlam olup olmadığından, rahat edip etmediğinizden emin olun. Mesela birgün 30 dakika boyunca onları giyin, dans edin, yürüyüş yapın ve düğün gününüz için doğru ayakkabıyı seçtiğinizden emin olun.

gelin ayakkabısı

3. Düğün planlayıcınız ile sohbet edin
Düğün organizasyon firması ile çalışıyorsanız, düğün gününüz ile ilgili check list üzerinde mutabık kalın. Büyük gün gelmeden önce yardımcı olabileceğiniz birşeyler olup olmadığı konusunda görüşün.
4.Yapılacaklar listenizi temizleyin
Yapılacaklar listenize bir göz atmanız ve yarım kalan, belirsiz olan, henüz başlanmamış olan tüm işleri tamamlamanız için harika bir zaman. Düğün haftanızda önemli bir iş, proje veya anlaşma olmamasına özen gösterin. Tüm yapılacaklar tamamlanmış olursa düğün haftanızda çok rahat edeceksiniz.
5. Bol bol uyuyun
Düğün haftanıza girmeden normalden biraz daha erken yatmaya çalışın. Uyumasanız bile yatak odanızda sakince uzanın, kitabınızı okuyun, rahatlatıcı bir müzik dinleyin, en azından vücudunuzu ve ruhunuzu dinlendirmeye çalışın. Daha fazla dinlenme ve sağlam gece uykuları pırıl pırıl bir cilt, zinde ve enerji dolu bir gün olarak size geri dönecek.
6. Birbirinize not yazın
Düğün gününüz için birbirinize not yazın. Gelecekteki evlilik yaşamınız üzerine, birbirinizle evleniyor olmanın sizin için ne ifade ettiği üzerine düşünün ve düşüncelerinizi kısa notlar haline getirin. Sözlerinizi kendi kendinize yüksek sesle okuyun. Kendinizden emin hissettiğinize emin olun. Sakin ve inançlı bir sesle sevdiğinize okuyor gibi pratik yapın.
7.Son dakika e-postaları
Düğününüzle ilgili pek çok mesaj almış olacaksınız, yakınlarınızdan, firmalardan, satıcılardan... Sizden cevap bekleniyor olması sizi gerecek ve telaşlandıracaktır. Son dakikaya bırakmayıp son hafta tüm mesajlarınızı cevaplayın. Düğün haftanızda e-postalarınızı düzenlemek ve yanıtlamakla uğraşmayın.
8.Balayı çantanız
Düğünden hemen sonra balayına çıkacaksanız balayı için bavullarınızı hazırlayın. Bu şekilde büyük gününüzün sabahında çanta hazırlamakla uğraşmaktan kurtulmuş, balayınıza çıkmanın keyfini sürmeye başlamış olacaksınız. Son dakika hazırlığının yaratacağı telaş ve olası unutkanlıkları da önlemiş olacaksınız.
9.Eşinizin ailesine "Merhaba" deyin
Eşinizin ailesi artık sizin de aileniz. Onları ziyaret edin, karşılıklı istek ve ihtiyaçlarınız hakkında konuşun. Sohbet edin ve düğün organizasyonu ile ilgili desteklerini isteyin. Bunu severek yapacaklardır.
10. Bir konuşma yapılmasını sağlayın
Düğününüzde tüm davetlilere konuşma yapmak üzere birini seçin. Düğün çifti ile ilgili böyle bir konuşma tüm konukları  memnun edecektir. Konuşma yapacak kişi  bilinen ve saygı duyulan biri olabileceği gibi, bir çift de olabilir. Düğün öncesi konuşmanın hazır olduğundan emin olun ve prova edin.
11. Dairenizi temizleyin
Düğününüzün ardından sizi ziyarete gelenler olacaktır. Düğün yorgunluğunun üzerine temizlik hiç çekilmez. Hele balayına da gidecekseniz  üzerinize  tatlı bir rehavet  çökecektir. Düğününüzden önce evlendikten sonra yaşayacağınız evinizi düzenli ve temiz hazırlayın.
12. Nişanlınız ile baş başa vakit geçirin
Düğüne haftalar kala yoğunluk ve tempo artmıştır. Bu sadece ikinize özel ve unutulmaz günlerin tadını da çıkarmaya çalışın. Bunun için tüm yoğunluğa rağmen baş başa kalabileceğiniz özel anlar ve mekanlar yaratmanız yeterli olacaktır.
13. Yüzüklerinizin hazır olduğundan emin olun
Yüzüklerinizin hazır olduğundan emin olun. Düğün günü öncesi parmaklarınıza uygun olup olmadığını test etmeniz yerinde olacaktır.

yüzük

14. Düğün hediyeleri için birini seçin
Düğün günü misafirlerinizin getireceği hediyeleri toparlamak ve sizin için eve götürmek üzere aileden biri ile görüşün. O gün bunu hatırlamak ve organize etmek için çok yoğun olacaksınız.
14. Düğün gününüzü koordine edin
Düğün gününüzde size yardımcı olacak kişilerle gün zaman planı üzerinden son kez geçin.  Herkesin ne zaman, nerede ve ne iş için bulunacağını bildiğinden emin olun. Gerekiyorsa yardımcılarınıza birer yapılacaklar listesi hazırlayın.
15. Düğün günü ulaşım
Düğün günü kuaför, otel, nikah salonu, düğün mekanı, eviniz ve benzeri pek çok mekana gidip gelmeniz gerekecektir. Düğün öncesi ve sonrasında ulaşım ihtiyacınız için bir araba ve şoför tahsis edin. Tamamen size ayrılmış böyle bir hizmete sahip olmak gününüzü sorunsuz geçirmenize çok yardımcı olacak ve sizi çok rahatlatacaktır.
16. Ekstra Elbise
Gelinliğinizi giymeden önce hazırlık sırasında ve düğün sonrası parti için elinizin altında birkaç kıyafet alternatifiniz olsun.
17. Dekorasyon sorumlusu
Sizin için önemli eşyalardan sorumlu olmasını bir arkadaşınızdan rica edin. Konuk defterinize, el buketinize, saklamak istediğiniz süsler ve objelere sahip çıkacak birisi yoksa ertesi gün mekan tarafından çöpe atılacaklarından emin olabilirsiniz.
18. Tırnaklarınız
Anneniz ve nedimeleriniz ile birlikte düğün öncesi bir bakım günü ayarlamanız yerinde olacaktır.
19. Su
Düğüne sayılı günler varken bu koşuşturma içinde su içmeyi unutmayın. Bol bol su için. Vücudunuz şişkinliklerinden ve toksinlerden arınacak, cildiniz sağlıklı ve dinç olacaktır.
20. LCV/Misafirlere Çağrı
Misafirlerinizin davetinize gelip gelmeyeceğinden emin olun. Son hafta öncesi kesin sayıyı bilmeli ve düğün mekanına veya ilgili arkadaşınıza iletmelisiniz. Oturma düzeni, ikramlar vb düzenlemeler için katılımcı sayısının kaç olduğunu bildirmelisiniz. Ayrıca bu işlem sayesinde muhtemel maddi kaybınızı önlemiş olursunuz.
21. Satıcıların son ödemeleri
Düğününüz için hizmet veya ürün aldığınız tüm düğün tedarikçilerinizin ödemelerini yapın. Zamanında ve tam olarak yapılmamış ödemeler düğün günü canınızı sıkmasın.
22.  Yasal işlemler
Evlilik cüzdanınız ve nikah işlemleriniz ile ilgili yasal her türlü yeterliliğe ve gerekli belgelere sahip olduğunuzu teyit edin. Yasal prosedürleri önceden yerine getirmiş olmanız önemlidir.
23. Kendinizi şımartın
Hazırlıklar belinizi bükmesin. Yükünüzü azaltın. Sorumluluklar ve yapılması gerekenlerin enerjinizi çalmasına izin vermeyin. Kendinizi şımartın. Özel bir egzersiz sınıfına yazılabilir, Spa ve benzeri detoks randevuları alabilirsiniz. Kendinizi rahatlatmak için her fırsatı değerlendirin.
24. Gelinliğinizi deneyin
Son bir kez geliniliğinizi prova edin. Her detayının istediğiniz ve düşlediğiniz gibi göründüğünü kontrol edin.  Gelinliğinizle evin içinde hareket edin. Onunla rahat ettiğinizden ve içinde konforlu hissettiğinizden emin olun.

gelinlik provası

25. Oturma düzeni
Oturma düzeni birkaç kere değişmiştir. Ancak son haftaya girmeden hemen önce artık LCV'ler alınmış, tüm ön görüşmeler tamamlanmış olduğundan son kez üzerinden geçip nihai listeyi oluşturmak gerekir.
26. Düğün günü kutuları
Düğün günü kullanacağınız tüm malzemelerinizi kutulayıp etiketleyin. Bu şekilde düğün günü bu kutular araçla sizinle taşınabilecek, olası kayıp ve unutmaların önüne geçmiş olacaksınız. Kutuların etiketlenmiş olması olası karışıklıkları ve gereksiz telaşı önlemekte yardımcı olacaktır.
27. Yapılacaklar kontrol Listesi
Son bir kaz daha yapılacaklar listenizi gözden geçirin. Henüz tamamlanmamış ve takip gerektiren diğer konular için nedimelerinizden veya aile üyelerinizden destek alın. Son haftaya endişesiz ve telaşşsız girmeniz için size yardım etmekten memnun olacaklardır.
28. Aşk Mektubu Yazın
Düğün sabahı okumak için eşinize duygularınızı, hayallerinizi, sizin için anlamını ifade eden bir mektup yazın. Bu mektuptaki sözleriniz evliliğin ilk günlerindeki heyecan için duygusal olarak eşinize destek olacaktır.
29. Düğün ilkyardım çantası
Sizin veya nedimeleriniz için acil durum ihtiyaçlarınızı içeren bir çanta hazırlamanız faydalı olacaktır. Yara bantı, çengelli iğne, saç bantları, tokalar, ağız spreyi, hijyen ürünlerini de çantaya ekleyin.
30. Nedimelere özel
Onlarla birlikte hareket edin. Hazırlık süreçlerini birlikte geçirmeye özen gösterin. Onların makyaj, hazırlık ve ihtiyaçları ile ilgilenin. Eğlenceli bir şarkı ve komik mesajlarla onları özel gününüz için hazırlayın.
31. Paketlerinizi otomobilinize koyun
Düğün günü kullanmayı planladığınız tüm malzeme ve kutuları düzenli olarak aracınıza yerleştirin. Bu şekilde, o gün bir şey unutmayacak ve ağır işler yaparak kendinizi yormayacaksınız.
32. Nedimelere hediyeler
Nedimeleriniz için küçük de olsa bir hediye ayarlayın, onları özel ve sevimli bir şekilde paketleyin. Hepsini bir kutuya koyun. Düğün günü sabahı bir araya geldiğinizde verebileceğiniz şekilde yanınızda olmasına dikkat edin.
33. Damada özel hediye
Sevgili eşinize düğün sabahı için özel bir hediye vermeyi planlıyorsanız, hazırlayın ve özenle paketleyin.
34. İlk Bakış
Fotoğraf çekimi için özel bir mekanınız varsa ya da düğün günü ilk kez birbirinizi göreceğiniz anın fotoğraflanmasını istiyorsanız fotoğrafçınızla bunları konuşun. Fotoğrafçınızla bu özel anlarınızın fotoğraflanacağı mekanları ziyaret edin.
35. Bavul yapın
Düğün günü kullanmayı planladığınız veya ihtiyaç duyabileceğiniz tüm kıyafet, ayakkabı ve aksesuvarları bir bavula yerleştirin.

bavul hazırlama

Balayı oteli

Düğün günü bir otelde konaklayacaksanız otelinize düğün balayı çifti olduğunuzu mutlaka söyleyin. Süpriz hediye, ikram veya indirimleri olabilir.
37. Salona teslimat
Bazı mekanlar düğün günü öncesi teslimat alıyor ve hazırlıklara izin veriyorlar. Mekanla görüşüp o gün yapmayı planladığınız pek çok şeyi bir gece önceden hazırlayabilir veya yanınızda taşımanız gereken kutu, bavul vb. eşyaları mekana bırakabilirsiniz.
38. Parti şarkıları
Düğün Dj'i ile görüşün. Birlikte favori şarkılarınızdan oluşan bir liste hazırlayın. Büyük gün için en az 50 favori şarkı çıkarın. Gerisini DJ'iniz halledecektir. Canlı müzik veya karşılama için trio tercihleriniz varsa müzik kiralama şirketiniz ile görüşün.
39. Mini çanta
Tüm gün yanınızda taşıyabileceğiniz boyutta ve şıklıkta bir çanta hazırlayın. Cep telefonunuz, parfümünüz, rujunuz ve saçınız için gerekebilecek birkaç küçük parçayı alabilecek boyutta olsun.
40. Saç ve makyaj randevusu
Saç ve makyaj uzmanınız ile görüşün. Hazırlık için randevu zamanı ve şekli üzerinde mutabık kalın. Saç ve makyaj provanızı alın ve son isteklerinizi iletin. O gün saçınız ve makyajınızın nasıl görüneceğinden ve tam olarak istediğinizin bu olduğundan emin olun.
41. Bakıcı
Küçük çocuklarını getiren konuklarınız varsa onlarla ilgilenmesi için bir bakıcı ayarlayabilirsiniz.
42. Arkadaşlarla parti
Düğün öncesi arkadaşlarınızla birlikte rahatlatıcı bir organizasyon planlayın. Sadece onlar ve siz. Uzun bir kahvaltı, piknik veya müzikli bir akşam yemeği.
43. Prova alın
Düğün gününüzü prova edin. Adım adım tüm günü geçireceğiniz yerleri zaman planınıza uyarak ziyaret edin.
44. Müstakbel eşiniz ile özel bir gece
İlk gününüzden bugunünüze kadar yaşadığınız aşk hikayenizi konuşabileceğiniz, birlikte ortak hayallerinizi paylaşabileceğiniz, heyecanlarınızı konuşabileceğiniz, neyinizi ne zaman niçin ve nasıl sevdiğinizi hatırlayabileceğiniz, bitmesini hiç istemeyeceğiniz bir gece yaşayın.
45. Düğün günü fotoromanı
Fotoğrafçınızla görüşün ve fotoğraflarınız içinden sizin belirleyeceğiniz minimum sayıda fotoğrafla düğün gününüzün fotoromanını oluşturmak istediğinizi söyleyin. Bu şekilde daha sonra misafirlerinize ve arkadaşlarınıza göstermek için ilgili ilgisiz tüm fotoğrafları ortaya sermek zorunda kalmazsınız. Elinizin altında hazır bir düğün öncesi, sırası ve sonrası albümü olur.
46. Düğün günü ödemeleri
Eğer düğün günü yapacağınız ödemeler varsa, ödemeleri zarflara yerleştirin. Üzerine kime ve ne miktar olduğunu not edin. Bu notlar hakkında karşı tarafla iletişime geçip mutabık kalın. Ve o gün ödemeleri taraflara yapmak için aileden birinden veya bir arkadaşınızdan yardım isteyin.
47. Yer Kartları
Davetlilerin isimlerinin ve nerede oturacaklarının yazılı olduğu kartları hazırlayabilir ve kutulayabilirsiniz.
48. Hoşgeldiniz çantası
Düğün günü sabahı veya hemen bir gece öncesinde davetlilerininz için hazırladığınız minik ikram veya hediyelerin olduğu kişiye özel paketlerin dağıtımını organize edebilirsiniz. Misafirleriniz düğün heyecanına hoş bir süprizle eşlik etmekten memnuniyet duyacaklardır.
49. Hoşgeldiniz masası
Misafirlerinizin düğün mekanına girer girmez karşılanacakları ve hoş ikramlarla buyur edilecekleri bir masa organize edebilirsiniz.
50. Nefes
Düğün günü tekrarı olmayan bir gündür, elbette sizin için en önemli günlerden biri. Hazırlıklar ile ilgili detaylar çok, zaman ve imkanlar sınırlı. Elinizden geleni yaptınız. Önemli olan şey sevginiz ve birlikteliğiniz. Herkes ve herşey sizinle bu sevgi anını ve birlikteliği kutlamak için var. Bunu hatırlayın. Ve derin bir nefes alın. Nefes sınırsızdır, bedelsizdir. Gerekli olandır. Nefes alın.
0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2021 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön