İçeriğe git
Gelin çiçek atma
Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Geline özel · 4 Mart 2021
Gelinin çiçek atması, özellikle bekar kadınların şans getirsin diye gelinin elbise ve aksesuarlarından bir parça istemesi / koparması ile başlamış. Daha sonra gelinlerin bundan kurtulmak / kaçmak için gelin çiçeğini gözden çıkarması ile yıllar içinde geleneksel bir hal almıştır. Sonuç olarak Gelinin çiçeğini atması ve bunu bir bekar bayanın kapması, gelinin şansının o kişiye geçtiğine ve en kısa zamanda evlenileceğine inanılır.

Gelin çiçeğini atmak zorunda mı?

Elbette hayır. Ama yine de yıllar içinde geleneksel hale gelmiş olan çiçek atmanın bir de eğlenceli yanına bakmak lazım. Düşünsenize bu anı bekleyen bekar arkadaşlarınızı hayal kırıklığına uğratmak ister misiniz? Hareketli bir çiçek atma müziği ayarlayıp, dans pistinde gelin buketinizi salladığınızı düşünün. Aslında bu gelin-damat özelinde değil, daha çok misafirler için ayarlanmış bir gelenek gibi., keyfini çıkarmaya bakın…Düğün misafir listenizde sadece 1-2 bekar arkadaşınız varsa, çiçek atmak yerine yazı-tura ile de talihliye elden verebilirsiniz.:)

gelin çiçeği

Gelin çiçeği ne zaman atılır?

Gelin çiçeği düğün öncesi ve sırasında belki de gelinin en göze çarpan aksesuarıdır. En sık sorulan sorulardan biri de " gelin çiçeği ne zaman atılır?" Düğünün sonuna doğru, gelinin çiçeğini atması en çok tercih edilen zaman aralığıdır. Gelinin buketi ile işi bitmiş, dolayısıyla onun şansından bir parçayı bekar arkadaşlarına fırlatması için uygun bir zamandır. Yemekli olmayan, sade nikahlarda ise nikah sonrası çiçek atma seremonisi yapılabilir.

Çiçek atmak istiyorum ama gelin buketimi değil.
Günümüz düğünlerinde pek çok gelin adayının kafasındaki soru bu. Buketim için seçici davrandım, benim için çok önemli, hatıra olarak saklamak istiyorum, düğünde yapma çiçek atmak olur mu?
Elbette bu mümkün. Son dakika karar değiştirerek bile orjinal gelin çiçeğiniz yerine, hediye gelen yada dekorasyon çiçeklerinden bir buket çiçek yapmak mümkün. Burada amaç çiçeğin gelinin elinden çıkması, hepsi bu.

Gelin çiçeğini erkek kaparsa ne olur?
Çiçek atma anında pist de sadece bekar kadınlar olmalı. Ama araya bazen espri olsun diye erkekler de karışabilir, hatta çiçeği kapabilir. Bu durumda çiçek tekrar geline teslim edilir ve geleneksel çiçek atma töreni tekrarlanır.

Gelin çiçek atma nasıl olmalı?
Gelin çiçeği atmakla ilgili detayları yukarıda paylaşmıştık. Peki çiçek atma merasimi (oyunu) nasıl olmalı? Daha öncede dediğimiz gibi nikah sonrası yada düğün sonu, düğün pastası sonrası uygun olan çiçek atma zamanlardır. Çiçek atma müziğinizi önceden kararlaştırın yada aşağıdaki youtube kanalımızdan uygun olan bir tane seçin.
Çiçek atma zamanı geldiğinde, gelin elinde çiçek ile sahnede herkesin göreceği bir yere gelir. Dj veya orkestradan biri mikrofonla misafirleri yönlendir. Pist de sadece evlenmeyi düşünen bekar bayanlar olmalı? Gelin arkasını döner, müzik başlar. Herkesin dans etmesi önemli ve eğlenceli olacaktır. Müziğin ortalarında veya sonunda geriye sayım ile birlikte gelin çiçeğini fırlatır.

Kapanında en az gelin kadar mutlu olması dileğimizle …

Dugundavet.com
0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2021 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön