Türkiye'nin en iyi dalış bölgeleri

İçeriğe git

Türkiye'nin en iyi dalış bölgeleri

Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Balayı · Salı 06 Nis 2021
Dalış ve sualtı seyahatleri Türkiye'de son yıllarda daha popüler olmaya başladı. Alternatif tatil arayışında olan sualtı tutkunları gittikçe çoğalıyor. Bunun belkide en büyük sebebi, bu eşsiz deneyimi bir kere yaşayanların asla vazgeçememeleri olsa gerek.
Ege ve Akdeniz gibi sualtı hazineleri bakımından dünyanın en zengin sularından bazılarına sahip olan Türkiye'de bir çok dalış bölgesi var ve hepsi birbirinden güzel...Bu bölgelerin en iyilerine balayı tatili planlayan çiftlerimiz için birlikte göz atalım.

alternatif balayı tatili

Fethiye Akvaryum koyu
Profesyonel olmayan dalgıçların dahi keyif alabileceği yerlerden olan Fethiye akvaryum koyu, su yüzeyinin hemen altında başlayan zenginlikleriyle başını suyun altına daldıranları büyülüyor. Canlı çeşitliliği ile ünlü olan koyda, dalıştan hemen sonra denzatlarının, ahtopotların ve mürenlerin yanınızda dolaştığını gözlemleyebilirsiniz.

Bodrum Büyük Resif
Ege Denizi'nin sualtı yaşamının her üyesini görme olanağı sunan, bu iyi korunmu resifte erkeb saatlerde dalış yapmak daha avantajlı olacaktır. Çünkü bu saatlerde su daha berrak oluyor. Güneydoğu sularında da göçmen balıkların uğradığı bir resife sahip olan Bodrum'un bu bölgesi çeşitlilik açısından mükemmel avantajlara sahip.

Kaş Uçan Balık
Kaş'ın hemen karşısında bulunan ve Yunanca "göz" anlamına gelen; Meis adası kıyısında bulunan, "Flying Fish" olarakda bilinen dalış noktası, oldukça derin ve akıntılı bir bölge. Bu yüzden dalış konusunda acemiyseniz dikkatli olmanızda fayda var. Fakat 65 m. derinlikte bulunan 2.dünya savaşından kalma batık italyan uçağı görülmeye değer bir manzaraya sahip.

Marmaris
Marmaris'in her türlü alternatif balayı tatili planlayan çiftleri tatmin edebilecek zenginlikte sulatı çeşitliliği mevcut. 50'den fazla dalış noktasını içinde bulunduran Marmaris'te sualtında balıklar, antik kalıntılar ve harika resifler var. Amatör ve profesyonel dalış yapan her gruptan sporcu için farklı derinliklerde ideal  bölgeler bulunmakta.

Çanakkale Saros
İstanbul'a yakınlığı ile tail için fazla vakti olmayan dalgıçların uğrak yeri olan Çanakkale Saros, sadece resif dalışı için değil, bölgenin tarihi geçmişinden dolayı batık dalışları için de ideal bir bölge.
Daha önce batık dalış tecrübesi olmayanlar için kıyıya oldukça yakın ve sığ bölgelerde bulunan batıklar, bu noktayı cazip kılıyor.

en iyi dalış bölgeleri

İstanbul Sivriada
Ege ve Akdeniz varken çoğu insanın tercih etmediği Marmara'nın çok temiz olmayan bulanık sularında haliyle canlı çeşitliliği çok zengin değil. Buna rağmen gözden kaçan Sivriada ve özellikle "67 Taşı" ismi verilen bölgesi vazgeçilmez dalış alanlarından bir tanesi. Akıntısız olan bu nokta 30 m. ve üzeri derinliklerde çok güzel görüntüler veriyor.

Datça
Ulaşımı zor olan bölgelerin saf ve korunmuş olması ve tenhalığı arayan doğasever tatilciler için her zaman önemli bir özelliktir. Datça da bu yönüyle ancak tutkunlarının vazgeçemediği dalış noktalarından biri. Bu nedenle yunus dahi görebileceğiniz suların berraklığında görüş mesafesi her zaman uzun.

Gökova
İsmini de gökyüzü mavisinden alan Gökova, belki de görebileceğiniz en güzel mavi renge sahip deniz olma özelliğine sahip. Özellikle Kocadağ eteklerinde yapacağınız dalışlarda  200 metreye varan  derinliklerde bin bir türlü deniz canlısı yaşıyor. Sonbahar aylarında bir balayı tatili programı yaparsanız yanınızda yüzen 10 kiloluk ton balıklarına rastlamanız mümkün. Bunun dışında en çok rastlanılan deniz canlıları, Orfoz ve Lahoz balıkları.

Kalkan
Kalkan açıkları dalış için  profesyonellere daha uygun bir bölge denebilir. Sert rüzgar ve akıntıların sıklıkla bulunduğu bu bölgede zengin bir makro hayat bulunuyor. Bu zorlu dalış noktası, zorluklarıyla usta dalgıçlar için çekiliğini koruyor. 130 metrelere kadar çıkan derinliklerde kaplumbağalar, orkinoslar, vatoslar ve köpekbalıklarıyla karşılaşmak mümkün.

Ayvalık
Su üstündeki onlarca güzelliği ile zaten tatil programlarının ilk sıralarında yeralan Ayvalık, sualtı zenginlikleriyle de listede ilk sıraları kimseye bırakmıyor. Deli Mehmet, Kerbela, Ezher Bey gibi harika resiflere sahip olan Ayvalık'ta  kırmızı mercanlar arasında binlerce canlıya rastlamak mümkün. Acemi dalgıçlar için de uygun olan bölgede, sualtında fotoğrafçılık için harika fırsatlar yakalayabilirsiniz.

0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2024 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön