Yeni evli çiftlere tavsiyeler

İçeriğe git

Yeni evli çiftlere tavsiyeler

Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Aşk ve evlilik · Perşembe 29 Nis 2021
Yeni evli çiftler için evlilik hayatına alışmayı kolaylaştıracak tevsiyeler...

Aile bütçesi
Evlilik kurumunda senin paran, benim param diyaloğu olmamalı. Evin tek bir bütçesi olmalı. Çiftler bu bütçeyi birlikte belirler, birlikte harcar, birlikte katkıda bulunurlar. Aile içinde tek bir gelir girişi olsa bile, bu müşterek hayatta çiftler bütçede eşit hak sahibi olmalıdır.

yeni evlenenlere tavsiyeler

İletişim
Ne kadar uzun bir nişanlılık dönemi geçirirseniz geçirin, evliliğin ilk yıllarında çiftler arasında iletişim eksikliğinden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar olabilir.
İletişim eksikliği dediğimiz durumun 1. kuralı; gerçekten karşınızdaki kişiyi dinlediğinizden emin olun. İyi dinlerseniz, iyi anlarsınız.
2.kural, kesinlikle bağırmayın. Bu aynı zamanda eşinize saygısızlık sayılır.
3.kural; empati kurun. Kendinizi eşinizin yerine koyun, onu daha iyi anlayacaksınız.
4.kural; O'nu anladığınızı belli edin. Sözle yada mimiklerle yapacağınız onaylamalar, karşı tarafın anlaşıldığını hissetmesine yarayacak ve rahatlamasına yol açacaktır. Tersi durumda yani anlamama durumunda tartışmaya ara vermeyi deneyebilirsiniz.

Bencil olmayın
Artık bir değil iki kişisiniz, her şeyi iki kişi için planlamalısınız. Masaya iki kişilik servis açmayı, çamaşır, bulaşık, ütü yapma işlerinde iş birliği yapmayı ihmal etmeyin. Birbirinizin ihtiyaçlarını gözetin.

Birlik olmak
Kendinizi aynı takımın oyuncuları gibi görebilirsiniz. Bireysel kaybetme yada kazanmak yok. Çiftlerin sık sık bu durumu düşünmesinde fayda var. Eskilerin deyimiyle el birliği yapmak, yuva kurmanın temel taşlarındandır.

Dürüst olun
Evlilik kurumunda küçük yada büyük yalanlara yer olmadığını bilmelisiniz. Birbirinize karşı dürüst ve açık olun.

Akraba ve arkadaşlarla sınırlar
Arkadaş ve akrabalarınızla ikiniz tarafından kabul edilebilir sınırlar belirleyebilirsiniz. Görüşme sıklığı ve zaman ayırma konularında belli kriterler belirlerseniz, bu her iki taraf için de iyi olabilir.

Romantizm
Düğün sonrası yorgunluğu, iş stresi yada çocuk bakımı... Sebep ne olursa olsun hiç bir zaman romantizden vazgeçmeyin. Bunun için çok büyük şeyler yapmaya gerek yok bazen bir mum ışığı, bazen 1 adet çiçek yada bir şiir atmosferi yumuşatmak için yeterli olabilir.

yeni evlenenlere tavsiyeler

Mutfak
Yeni evli bile olsanız, birbirinizin hangi yemekleri sevdiğini, hangi yemekleri yapma konusunda daha iyi olduğunuzu keşfetmelisiniz. Çünkü mutfak, birlikte hareket ederek harika sonuçlar alabileceğiniz bir yer. Bunu bir rutin haline getirerek, yıllar boyu sürecek, sevgi katılmış yemek tarifleri üretebilirsiniz.

Sabır
Birbirinize karşı sabırlı olun. Evlilik kurumu kutsaldır ve bunu yaşatmak sabır ister. Empati yaparak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Evliliğe uyum sağlamak sürekli öğrenilen ve geliştirilen bir deneyimdir. Farklılıklarınızın farkına varmak ve her durumda uzlaşmanın yolunu bulmak, belkide birlikte olmayı başarmanın temel taşları olabilir. Birlikteliğinizde şunları unutmayın...

*Yeni evlisiniz

*İki farklı insansınız

*Kendinize özgü tarzlarınız var.

*Farklı yetiştirilme, görgü ve inançlarınız olabilir.

Mutluluklar...0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2024 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön