İçeriğe git
İşinin uzmanı, Dj Ergün Akyol
Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Müzik · 26 Mart 2021
Düğünü bir kutlama haline dönüştüren ve eşsiz kılan öğelerden biri ve belki de en önemlisi, Düğün Müzikleri...

Düğün ve davetlerin sonunda akılda kalan, gülümseten, keşke bitmeseydi dedirten şey, iyi bir Dj'in arşivinden çıkan müziklerdir.
İyi bir müzik organizasyonu nasıl yapılmalı? Düğün de Dj'mi?, Orkestra mı? olmalı.Türkçe müzikler mi? Yabancı müzikler mi? daha çok kullanılıyor ...
Düğün müziklerini, uzun yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren Pan Müzik Servis'in sahibi ve  aynı zamanda DJ olarak mesleğinin profesyonellerinden olan Ergün AKYOL'a danıştık...

düğün dj

Ergün Bey kaç yıldır müzik sektöründesiniz?
-30 yılı aşkın bir süredir müzik ve organizasyon sektöründeyim.

Belli bir tarzınız var mı?
- Eğer bir bar, diskotek benzeri mekanlarda müzik yapsaydım size tarzım şu veya bu diye cevap verebilirdim. Ancak hizmet sektöründe görev yapıyoruz. "Tarzlar" hakkında bilgi sahibi olmak, mekan, organizasyon sahibi veya davetlileri memnun etmek ilk hedefimiz.

Düğün Dj'liği farklımıdır?
-Düğün ve davet organizasyonlarında çok farklı profilde ve yaş aralığında misafirlere hizmet verirsiniz. 7'den 70'e hitap eden geniş bir müzik bilgisine sahip olmak, bu bilgiyi organizasyona uyumlu bir şekilde yaymak önemlidir. Sadece popüler müziği bilmek yetmez. Rock, jaz, folk ... hepsi organizasyon içinde kullanılabilir.Ayrıca, tarzlar arasında uyumlu ve pisti dağıtmayan geçişler, Düğün Dj'liğinin önemli püf noktalarından diyebiliriz.


Madem meslekte bu kadar eskisiniz, biraz geçmişten başlayalım sohbetimize. Eskiden düğünlerde daha çok DJ'ler mi canlı müzik mi tercih edilirdi?
- Eskiden dediğimiz 90'lı yılların başında düğün organizasyonlarında orkestralar yerlerini DJ'lere bırakmaya başladı. Bu tarihten önce kaliteli orkestralar ve bu orkestraları talep eden müşteriler vardı. Daha sonra gerek yaşadığımız ekonomik krizler, gerekse canlı müzikteki farklılaşma, sürekli kendini tekrar eden furyalar talebi DJ'lere yöneltti.

Yani DJ'ler daha ucuz maliyetli mi oluyordu?
- Dün de bugün de iyi bir orkestra mı iyi bir DJ mi derseniz (ücret açısından) DJ daha ucuza mal olur derim. Üstelik o zamanlar mp3 diye bir format yoktu.Şimdi Laptop Dj'leri de var.

Peki ya müzikal kalite?
- İyi bir müzik dinleyicisi iseniz, müşteri olarak zaten bunu karşı taraftan talep ediyorsunuz. Organizasyonda çalınacak müziklerin yanında çalınmayacak şarkılar da önemli. DJ veya orkestra mutlaka sizinle birlikte o gün kim olacak ise onunla birebir toplantı almalı, tüm taleplerinizi sözlü ve yazılı olarak belirtmelisiniz. Müzik kalitesini, müşteri ile müzik yapacak (DJ veya orkestra) birlikte belirlemeli. Giriş, gelişme ve sonuç, bölüm bölüm ele alınmalı.

Yerli yada yabancı müzik bir düğünde hangisi daha fazla yer alıyor?
- Genele bakarsak Türkçe müzik düğün organizasyonlarının olmazsa olmazı. Fakat bazen müşterimiz kesinlikle Türkçe müzik istemeyebiliyor. Onların da kendilerine göre haklı sebepleri var. Bir de yerli müziğin kalitesiz olduğu kanısı hakim. Bu müziği yapanların içinde de iyi müzik yapanlar var. Yabancı müziği organizasyonun belli yerlerinde mutlaka kullanmak gerekir. Bu, organizasyonu farklılaştırır. İyi bir düğün organizasyonu için ortalama en az bir toplantı yapmak, gelin ve damat ile tüm detayları konuşmak gerekiyor.

Tek tek bütün çalınacak şarkıları çıkarıyor musunuz müşterilerinize?
- Hayır. Böyle bir şey yapmamız son derece yanlış olur. Organizasyondan önce tek tek sıraya koyup belirleyeceğiniz repertuvar düğün gününe uymayabilir. Yani 15. şarkı hareketli bir şarkı diyelim,  (siz herkesin pistte olacağını hesaplıyorsunuz) fakat şarkıyı çaldığınız an yemek servisi henüz başlamış ve insanlar sohbet ediyor olabilirler. Ayrıca böyle bir sıralama CD'si yapılırsa zaten DJ'e gerek kalmaz. Fakat bu demek değildir ki karşı tarafın listesi varsa dikkate almıyoruz. Organizasyonun içinde farklı yerlerde çiftlerin isteklerine yer veriyoruz. Düğün onların, biz sadece onların bu en özel günlerinin en güzel günleri olmasını sağlamaya çalışan aracılarız.

DJ'in tecrübesi nerede devreye giriyor?
- Bir organizasyonun her bölümünde tecrübe müziğe yansır. Bazen DJ'den istediğiniz eski bir şarkıyı, şarkıcıyı veya tarzı bilmesini istersiniz. Yani Nat King Cole dediğinizde karşınızdaki kişi "o kim? Premier Lig'de mi oynuyor" dememeli. Sanırım ne demek istediğimi anlatabildim. DJ çaldığı müziği bilmeli ve sevmeli. Böyle olduğunda sonuç daha güzel olur.
Ayrıca düğün müzik akışında doğaçlama önemlidir.Pist boş kalmamalı, iyi bir dj bunu size sağlar.

Ekibinizde Bayan DJ var mı?

Evet,var.Özellikle kına geceleri için bayan dj talebi alıyoruz ve gelen her talebi karşılıyoruz

Pan Müzik Servis olarak  düğün organizasyonu yapan firmalarla çalışıyor musunuz? Onlar mı sizi buluyor, siz mi onlara teklif götürüyorsunuz?
- Evet, organizasyon firmaları ile çalışıyoruz. Birbirimizi genelde organizasyonlarda tanıyoruz ve bence böylesi daha iyi oluyor. Beraber çalışacağınız kişinin yaptığı işi görmeniz önemli.

Peki müzik ve sistem fiyatlarını neler belirliyor?
- Öncelikle müzik tercihi yapılmalı, canlı müzik veya DJ. Canlı müzikten başlayalım; istediğiniz müzik tarzı orkestranın kişi sayısını doğrudan etkiler. Eğer sadece karşılama veya yemek müziği yapılsın isteniyorsa üç kişilik bir oluşum yeterli olabilir. Kişi başı 350.00 TL'den başlayan fiyatlarla, gerekli ise 500.00 TL'den başlayan ses sistemini de eklemelisiniz. Davetli sayınız kurulacak ses sisteminin gücünü belirler. Fiyat ile müzisyen ve kullanılacak hoparlör sayısı doğru orantılıdır.
DJ için de aynı şeyler geçerlidir. Onun da bir sisteme ihtiyacı vardır. Ve bu sistemin yerli, uzakdoğu yada Avrupa, Amerikan yapımı olması fiyatı doğrudan etkiler. Bizim DJ'lerimiz PC'den müzik yapmıyor, mecbur kalmadıkça müziğin sıkıştırılmış halini (128 kbit) mp3 kullanmıyoruz.
Bir diğer fiyat kriteri de müzisyenin yada DJ'in müzikal kalitesi ve tecrübesidir.

İlk dans, giriş ve pasta müziklerine nasıl karar veriyorsunuz?
- Çiftlerle yaptığımız toplantıda birlikte arşivimizdeki alternatif müzikleri dinliyoruz. Daha önce yapılmış organizasyonlardan görüntüler izleyip mükemmel bir düğün için fikirlerimizi paylaşıyoruz.


Diyelim ki aynı gün iki düğün organizasyonunuz var, nasıl tercih yapıyorsunuz?
- Aslında DJ tercihini biz değil, müşterimiz yapar. Aynı gün dört düğün yapabilecek bir ekibimiz ve ekipmanımız var. Düğün rezervasyonu yapılır, çiftler ile toplantı alınır, bu toplantılarda kim yer aldı ise organizasyonda o hizmet verir.

Sadece İstanbul içinde mi hizmet veriyorsunuz?
Pan Müzik Servis olarak 2003 yılında Amerika, 2005'de Bulgaristan, 2006'da Yunanistan, 2010'da Brezilyada yapılan organizasyonlarda müzik, sistem ve DJ hizmeti verdik. Dünyanın her yerine müzik servisimiz var.Ayrıca 2010'un ilk yarısında Amerikadaki ilk şubemizi Chicago da açtık, ki bu da bir ilktir.
İzmir ve İstanbul da ofislerimiz bulunmaktadır.

Ergün Bey bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz. Dugundavet.com olarak size ve ekibinize başarılı organizasyonlar diliyoruz.

0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2021 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön