İçeriğe git
Kına gecesi organizasyonu
Dugundavet.com
Published by dugundavet içinde kına gecesi · 25 Aralık 2020
Hüznün ve mutluluğun bir arada yaşandığı geleneksel kına gecesi organizasyonu, düğünden bir gün önce (ama biz düğünden en az iki-üç gün önce yapmanızı öneriyoruz!) kız evinde  yapılır. Son yıllarda ayrı bir organizasyon olan kına geceleri, evlerden çıkıp, tekne, hamam, gece klübü gibi organizasyon mekanlarına taşınmaya başlamıştır. Genellikle çok yakın akrabalar ve arkadaşlar kına gecesine katılır. Kınanın yakılacağı gün kız evine bayrak asılır. Bayrağın asılması düğünün başladığı anlamına gelir.
Geleneksel Kına gecesi organizasyonlarının vazgeçilmezi olan Bindallı‘yı satın alabileceğiniz gibi ( ortalama 500.00-TL), kiralayabilirsiniz de (ortalama 250.00-TL)

Kına organizasyonu mekanı olarak, Otel, tekne, restaurant, düğün salonu gibi mekanları tercih edebileceğiniz gibi, “hamamda kına” da hiç fena fikir değil.
Günümüzde artık düğün organizasyonları gibi detaylı bir şekilde organize edilen kına gecesi organizasyonunu kendiniz yapabileceğiniz gibi, işinin profesyonelleri olan bir kına ekibi ile de anlaşabilirsiniz.
Sizin yerinize her detayı düşünen kına ekibi; kına tahtı, kına tepsisi, mendil, shakira kemeri, lokum ikramı, el mumları, kına sepeti, kıyafetli kına karşılama hostesi gibi hizmetleri bir paket olarak sunmakta.
Kına ekibi kiralama fiyatları, 1.000 TL ile 5.000-TL arasında alınan hizmet içeriğine göre değişmektedir.
Kına gecesini yemekli bir organizasyon olarak yapabileceğiniz gibi, misafirlere, kuruyemiş, atıştırmalık aparatifler ve içecek ikram ederek de yapabilirsiniz.

Kına töreni nasıl yapılır?

Kına gecesi organizasyonu yörelere göre farklılık gösterebilir. Edirne de yapılan kına töreni ile Kars ilimizde yapılan kına törenleri birbirinden farklıdır. Temel olarak benzerlikler vardır, kına töreninin nasıl yapıldığına gelirsek; şu sıra ile ilerlenir.
Kına yakılana kadar hareketli müzikler eşliğinde oyunlar oynanır. Gelin önce şık bir tuvalet giyer, ancak kınanın yakılmasından önce üzerini değiştirerek bindallıda denilen kadifeden yere kadar uzanan kaftan türünde bir giysi giyer. Gelinin başına kırmızı bir örtü örtülür.

kına gecesi

Kına yakılmadan önce gelin ve damadın oturması için salonun ortasına birer sandalye konur. Kınayı erkek tarafı alır. Erkek tarafının getirdiği bu kına karıştırılır ve mumlarla süslü bir tepsi hazırlanır. Genç kızların ellerine birer mum verilir. Önce elinde kına tepsisiyle genç bir hanım arkasından gelin onun arkasından da ellerinde mumlar olan genç kızlar türkü (yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar) söyleyerek boş sandalyelerin etrafında dönerler. Daha sonra gelin ve damat sandalyeye oturur. Bu sırada içli türküler söylenmeye devam edilir, burada amaç gelini ağlatmaktır.
Kına gecesi organizasyonlarında gelinin eline kına yakılırken, “gelin elini açmıyor” denir ve bunun üzerine erkek tarafı gelinin avucuna altın koyar, gelin elini açar, kına yakılır, ellerine tülbent bağlanıp eldivenler geçirilir. Erkeğe de aynı şekilde kına yakılıp eldiven geçirilir. Daha sonra gelinin başındaki kırmızı örtü açılır ve kına misafirlere dağıtılır. Bu seremoniden sonra kına gecesi organizasyonunda eğlence kaldığı yerden devam eder.

"Unutmayın gelinin evlenmemiş bekar bir arkadaşı kimseye fark ettirmeden kırmızı kına örtüsünü gelinin başından alırsa, onun da kısa sürede evleneceğine inanılır"

Kına hediyeleri

Kına gecelerinin olmazsa olmaz hediyeleri, kuruyemiş ve kınadır. Kına gecesinden hatıra niteliğindeki bu hediyelerinizi farklı sunumlar ile kendinize özel kılabilirsiniz. Kına gecenize gelen konuklarınıza mum, ayna, sabun gibi objeler de hediye edebilirsiniz. Kına hediyelerinizi girişte, konuklarınızın görebileceği bir yere koyabileceğiniz gibi, önceden masalarına da bırakabilirsiniz.
0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2021 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön