Pırlanta seçimi

İçeriğe git

Pırlanta seçimi

Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Takı Mücevherat · Pazar 28 Mart 2021
Düğün veya özel bir davet öncesi takı alışverişine gidilmeden pırlanta seçimi nasıl yapılmalı? konusunda bilgi edinmek faydalı olacaktır. Her zaman için kadınlar erkeklere göre pırlantaya daha meraklı ve daha bilgi sahibidirler.
pırlanta takı

Pırlanta takı alırken nelere dikkat edilmeli?

Pırlanta takı alırken nelere dikkat etmek gerekir, seçimi belirleyen kriterler nelerdir? İnceleyelim...Öncelikle pırlantanın ne olup, ne olmadığını belirleyelim. Elmas, yerin altında yüksek ısı ve basınçla oluşan madenin ismidir. Pırlanta ise elmasın özel kesilmiş ve işlenmiş haline denir. Pırlanta seçimine karar verirken, sadece bir takı olarak değil aynı zamanda uzun yıllar saklanabilecek, değerli, çocuklarınıza ve belki torunlarınıza bırakabileceğiniz bir mücevherat olarak bakın. Diğer detaylar ise şu şekilde...

Pırlanta seçimi; Kesim
Pırlanta modelleri arasından seçim yaparken,  ona dokunun ve ilk olarak ışığa tutun.Pırlantanız gökkuşağı renklerini dışarıya yansıtmalı, elmasın doğal pırıltısını sergilemeli.Pırlanta seçimi yaparken kuyumcunuzdan size tüm kesimleri ve şekilleri göstermesini isteyin.Tüm pırlanta modellerini deneyerek, sizin için mükemmel olanı buldugunuzdan emin olun.
Pırlanta seçimi; Karat
Karat, pırlanta ağırlığını ifade eden özelliktir.Dolayısıyla pırlanta fiyatını belirleyen değerdir.Karat değeri arttıkça pırlantanında fiyatı artar.Kesimine bağlı olarak bir pırlanta gerçek ağırlığından daha küçük veya daha büyük gözükebilir.Sizin seçmiş olduğunuz pırlantanızın karat ağırlığı, yassı kesimli ve büyük görünümlü bir taştan daha büyük olabilir.Ancak bu fiyat artışı her bir karat üzerinden belirlenen sabit bir oranla artmaz.Örneğin, 1 karat taşın birim fiyatı ile 2 karat veya 0,50 karat taşın birim fiyatı farklıdır.Belirli bir oranı olmaksızın büyük pırlanta taşların birim fiyatı daha yüksektir.
1 karat olan pırlanta taş, büyüklük olarak 0,50 karatın iki katı gibi gözüksede, gerçek pırlanta fiyatı iki katından daha fazladır.
1 karat, 0,2 gramlık standart bir ölçüdür.Her karat 100 eşit parçaya bölünür yani 1 karat 100 ouandır.Örnek olarak, yarım karat denildiğinde bu 50 puandır ve 0,50 ct. şeklinde yazılarak ifade edilir.Mücevher piyasasında bu değer 0,50 santim şeklinde ifade edilmektedir.Pırlanta alışverişinde mutlaka görüntü ve boyutunu etkiliyebileceği için değişik pırlanta tasarımları ve montürlerini(pırlanta taşların diziliş biçimi) de görün.
Pırlanta seçimi; Renk
Takı alışverişinde pırlanta satın alırken montürü ve montürün renginide göz anüne alın.Zira montürün rengi, pırlantanın rengini etkiler, pırlanta taşın rengini vurgulamak yada rengin yoğunlunu azaltmak için kullanılabilir.Pırlanta mücevherinizi daha öncede dediğimiz gibi mutlaka takarak deneyin.Çünkü pırlanta takınızın rengi teninizde farklı gözükebilir.Pırlanta seçiminizde beyaz tonlara önem verin, doğadan daha az çıktığı için beyaz tonu fazla olan pırlantalar daha değerlidir.
Pırlanta seçimi; Berraklık
Pırlanta seçimi yaparken berraklık skalasındaki tüm taşlara bakın ve deneyin.Pırlanta seçiminde bazı lekelerin montür altında saklanabileceğinive pırlantanın güzelliğini azaltabileceğini göreceksiniz.Pırlanta taş seçimi yaparken seçtiğiniz taşları birbirleriyle karşılaştırarak, ışığın yansımasını azaltıp azaltmadıklarına bakabilirsiniz ki büyük olasılıkla eşit parlaklıkta olduklarını göreceksiniz.

Pırlantanın değerini belirleyen en önemli kriter nedir?

Pırlanta taşın içinde oluşan izler ne kadar az ise taş o kadar değerlidir.Berraklık derecelendirmesi yapılırken izlerin yeri, miktarı ve boyu dikkate alınır.Bu derecelendirme bir uzman tarafından taşı 10 kez büyüten bir büyüteç yardımıyla yapılmaktadır.

pırlanta yüzük

Sadece yüzükte mi pırlanta olur?

Pırlanta tek taş yüzükte olabileceği gibi kolye, bileklik, küpe ve diğer tüm mücevher modelleri ile aksesuarlarda kullanılabilir. Eğer evlilik teklifi sırasında  pırlanta kullanacaksanız, yüzükte bu tercihinizin olması tercih edilir.
Pırlanta alışverişi her yerden yapılmamalıdır.
Pırlanta bir yüzük seçimi yapılacak ise dokunarak, görerek ve deneyerek seçmenin yerini hiç bir şey alamaz.
Pırlanta alışverişinizi bir pırlantacıdan, altın alışverişinizi ise bir kuyumcudan yapmanızda fayda var.Her işin uzmanlığı ayrıdır.Mücevherat her yerden alınmaz, güvenilir, bilgili ve uluslararası sertifika sahibi ürünler tercih etmeye çalışın.

Pırlantanızın parlaklığını ve ışıltısını her zaman yansıtması ve korunması için arada bir temizlemekte fayda var.Pırlanta temizliği ve muhafafaza edilmesi ile ilgili makalemiz için TIKLAYIN0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2024 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön