Pırlanta temizliği nasıl olmalı?

İçeriğe git

Pırlanta temizliği nasıl olmalı?

Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Takı Mücevherat · Salı 30 Mart 2021
Pırlantanızın parlaklığını ve ışıltısını her zaman yansıtması ve korunması için temizliğine ve muhafazasına dikkat etmek gerekir. Mücevherlerinizi uygun koşullarda saklamak, düzenli olarak temizlik ve bakımını yapmak onların ömrünü uzatacak etkenler arasındadır.Peki pırlanta temizliği nasıl olmalıdır?

pirlanta saklamak

Pırlantanın herzaman temiz kalması çok zordur. Günlük kullandığınız krem, parfüm, pudra, sabun gibi kimyasallar yada çevresel etkenler pırlantanızın yüzeyinde ince bir toz tabakası oluşturur.Tüm bu dış unsurların yanısıra kendi vücudunuzun teri dahi taşın kirlenmesine sabep olabilir.
Sanıldığından çok daha basit olan pırlanta temizliği basit ve kolaydır.Pırlanta temizliği için saatlerce zaman ayırmanıza yada bu işlemi bir kuyumcuya yaptırmanıza gerek yok. Kuyumcular pırlantaları buhar veya ultrason ile temizlemektedirler. Ultrasonik temizleyiciler, düşük frekanslı ses dalgaları sayesinde titreşen sıvının biriken kiri çıkarmasına yardımcı olur. Ancak, bu işlemin aynı zamanda montaj yerlerinden gevşek taşları da sallayabileceğini veya yan yana yerleştirilmiş elmas kemerlerini kırabileceğini unutmayın.
Pırlanta temizliği nasıl yapılır?
İçi sıcak suyla dolu bir kaba sıvı bulaşık deterjanı atıp köpürtelim ve pırlanta mücevherimizi içine atalım. Birkaç dakika boyunca pırlantanızı  yumuşak bir diş fırçasıyla köpüklü su yardımıyla fırçalayıp ılık su ile durulayın. Kullandığınız diş fırçasını sadece pırlanta temizliğinde kullanın. Hassas noktaların olabileceğini düşünerek fırçalama sırasında sabırlı ve nazik olun. Fırçalamadan sonra ılık su ile durulama yapıp, tüy bırakmayan bir bez yardımıyla kurulayabilirsiniz. Bu işlem bittiğinde pırlantanızın eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.
Bir pırlantanın ışıltısının sırrı, ışığı taşın içine ve dışına yansıtan bir dizi küçük ayna gibi çalışan yüzlerinde yatmaktadır.
Yüzleri düzenli olarak temizlemek, pırlantanızın ışıltılı kalmasını ve mücevherlerinizin bir sonraki özel gününüz için parlamaya hazır kalmasını sağlar.


pırlanta muhafazası

Pırlantanın muhafaza edilmesi
Çok değerli bir taş olan pırlantanızı muhafaza koşullarıda, temizliği kadar önemlidir. Yüksek sıcak ortamlar ve ani sıcaklık değişiklikleri mücevherler için iyi değildir.Yüksek bedeller ödeyerek ve özenerek aldığınız pırlantalarınız mümkün olduğunca bir arada saklamayın. Pırlanta, çok sert bir madde olmasına rağmen yine de yüzeyinde çizikler oluşabilir. Çizilmeyi önlemek için bütün pırlantalarınızı tek bir kutuda saklamak yerine her birini ayrı ve yumuşak kutularda saklayın. Bu sayede pırlanta taşların birbirine sürtünmesinden kaynaklanan çizikleri önlemiş olursunuz.
Pırlanta mücevherler, mağazadan bir kutu veya kese içinde teslim alınır. Aslında en iyi muhafaza şeklide budur. Yüzükleri saklamak için ayrı ayrı yastıklı yuvalar, kolye ve bilezikler asmak için ise çubuklu mücevher kutuları da idealdir.
Değerli takılarınız nasıl temizleyip, muhafaza edeceğinizi bilirseniz, bu kıymetli mücevherlerinizi gelecek nesillere ışıltılarını kaybetmeden bırakma konusunda önemli bir bilgiye sahip olmuşsunuz demektir.0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2024 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön